وضعیت اقتصادی و اجتماعی زنان روستایی رو به بهبود است

  • بازدید:1
  • تاریخ ثبت:2/3/2013


موسسه  تحصیلات عالی  رابعه بلخی سروی  را در قسمت بررسی وضعیت اجتماعی و اقتصادی زنان روستایی در ولسوالی های حصه اول و حصه دوم  بهسود راه اندازی کرد
این سروی که توسط بخش حمایت از فعالیت های مدنی   و تیم رضا کاران دانشگاه  انجام گردید، وضعیت  اجتماعی و اقتصادی زنان روستایی را در دو ولسوالی حصه اول و حصه دوم بهسود ولایت میدان وردک  تحت بررسی قرارداد.
یافته های این سروی نشان می دهد که در سالهای اخیر تغییرات اجتماعی مثبتی در میان زنان روستایی رونما شده است. زنان روستایی در شوراهای انکشافی که به حمایت مالی کشورها و موسسات بین المللی  تمویل و توسط دولت افغانستان  تحت نام "برنامه همبستگی ملی " تطبیق می گردد، حضور دارند. هرچند این حضور سمبولکی است اما در نوع خودش بی سابقه است. 
حضور زنان در دو انتخابات ریاست جمهووری و شورای ولایتی نیز در این دو ولسوالی گسترده بوده و با رضایت و  حمایت کامل اعضای مرد خانواده همراه بوده است.

برنامه های انکشافی حکومت و سازمانهای بین المللی  در بخش  صنایع دستی؛ خیاطی، پشم ریسی، فارم های کوچک زراعتی، زنبورداری ... به زنان فرصت داده است تا از لحاظ مالی سر پای خود شان بیاستد.
در بخش اموزش در مقایسه با سال 2001  تعداد بسیار بیشتری از دختر خانم ها به مکتب می روند و دیدگاه خانواده نسبت به اموزش  دختران شان در حال تغییر مثبت  است. 
خانم نسرین "نظری" مسول موسسه نوای صلح که فعالیت موسسه اش بیشتر در حمایت از زنان در ولایت میدان وردک متمرکز است می گوید: وضعیت فعلی زنان با ده سال قبل اصلا قابل مقایسه نیست. زنان در روستاهای هزاره جات به بخشی  از حقوق  شان دست یافته است. اما این به هیچ وجه کافی نیست. اگر حمایت دولت و سازمانهای  بین المللی به همین شکل ادامه یابد، یقینا دختران ده سال بعد، کنشگران اجتماعی  بسیار فعال و موثر در  جامعه شان خواهد بود.
او  از بزرگان خانواده می خواهد تا از دختران شان قویا حمایت کند و در برخورد های شان بین فرزندان پسر و دختر اش تفاوت قایل نشوند.

گزارش از نسرین  نظری  و  ناجیه نظری
 


Lights

سمینار علمی (بررسی اثرات شوک‌های اقتصادی بر نرخ بیکاری در افغانستان) برگزار شد

پوهنځی اقتصاد پوهنتون رابعه بلخی سمینار علمی را تحت عنوان (بررسی اثرات شوک‌های اقتصادی بر نرخ بیکاری در افغانستان) برگزار نمود. این سمینار که در سالن کتابخانه پوهنتون برگزار گردیده بود، استاد مهدی حسنی در مورد شوک‌های اقتصاد و انواع آن صحبت نموده، گفت که شوک‌های اقتصادی به گونه‌ای منفی در جهان و منطقه اتفاق افتاده‌اند، نرخ بیکاری را در کشور افزایش داده است.

Lights

به مناسبت روز جهانی محصل؛ محصلین برتر  پوهنتون رابعه بلخی تقدیر شدند

محفل گرامی‌داشت از روز جهانی محصل و تقدیر از محصلین برتر در پوهنتون رابعه بلخی امروز (چهارشنبه - ۲۴ عقرب ۱۴۰۲) برگزار شد.

Lights

دیدار محصلین پوهنحی فارمسی پوهنتون رابعه بلخی از فابریکه تولید ادویه فارما هیلت

این محصلین امروز (یک‌شنبه - ۷ عقرب ۱۴۰۲) تحت سرپرستی استاد عبدالوهاب عظیمی با حضور در فابریکه تولید ادویه فارما هیلت از بخش‌های مختلف این فابریکه دیدار کرده و از نزدیک با پروسه تولید دوا آشنایی حاصل کردند.

Lights

تجلیل از روز جهانی فارمسیست در پوهنتون رابعه بلخی

محفل روز جهانی فارمسیست با حضور کادر علمی و محصلین پوهنحی فارمسی پوهنتون رابعه بلخی برگزار شد. در این مراسم، مسئولان از تلاش‌های تازه در راستای افزایش کیفیت علمی بخش فارمسی نیز خبردادند.

به اشتراک گذاری